Centrum Żeglarskie - kursy żeglarskie, obozy, szkolenia
Rss Centrum Żeglarskiego - Aktualności i Kursy  Żeglarskie

Energa Sailing Edukacja 2015

Kursy i Szkolenia

alt alt Jak zwalczyć nudę i aktywnie spędzić nadchodzący weekend? Najlepiej wybrać się na pikniki żeglarskie i wziąć udział w grach, zabawach oraz wyścigach żaglówek dla najmłodszych organizowanych w 8 miastach Polski. Wszystko to z okazji Dni Otwartych PZŻ, towarzyszących Narodowemu Dniu Sportu. Organizatorami wydarzenia są Polski Związek Żeglarski i Grupa Energa, którzy przygotowali dla małych i dużych fanów żeglarstwa program pełen sportowych atrakcji. Zapraszamy na przystań 4 października. Zbiórka dla dzieci z Programu Energa Sailing Edukacja planowana jest na godzinę 10:00

Narodowy Dzień Sportu to ogólnopolska akcja, której celem jest zachęcenie całych rodzin do uprawiania sportu i aktywności ruchowej. Już po raz trzeci każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w wybranych dyscyplinach sportu, których lista każdego roku jest coraz szersza. Organizatorzy, Fundacja Zwalcz Nudę zaprasza wszystkich w sobotę 3 października na otwarte treningi, odbywające się zarówno w dużych jak i mniejszych miastach na terenie całego kraju.

W najbliższy weekend odbędą się również Dni Otwarte Polskiego Związku Żeglarskiego i programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing. Będzie to doskonała okazja dla dzieci i rodziców zainteresowanych żaglami do bliższego poznania tego sportu.

Chcemy wykorzystać inicjatywę Fundacji Zwalcz Nudę aby powiedzieć i pokazać, co robimy w ramach programu Energa Sailing, nieprzypadkowa jest zatem organizacja przy tej okazji Dni Otwartych Polskiego Związku Żeglarskiego – mówi Maciej Szafran, trener ds. sportu powszechnego dzieci i młodzieży PZŻ. Dlatego wspólnie z Grupą Energa postanowiliśmy zaangażować się w tej projekt i z jego pomocą promować żeglarstwo wśród najmłodszych. Liczymy, że przygotowane przez nas atrakcje przekonają dzieci i ich rodziców do tego, że przygoda z tym sportem to mnóstwo dobrej zabawy ­– dodaje.

Dni Otwarte PZŻ odbędą się 3 i 4 października w ośrodkach, w których prowadzone są zajęcia w ramach programu Energa Sailing (Szczecin, Gdynia, Sopot, Olsztyn, Warszawa, Poznań, Wrocław i Kraków). W programie znalazły się między innymi: piknik żeglarski dla dzieci i rodziców, gry i zabawy, oraz Finały Regionalne Energa Sailing, czyli miniregaty dla uczestników programu edukacyjnego. Ponadto każdy będzie mógł wziąć udział w otwartych zajęciach nauki żeglowania na łodzi Optimist lub desce windsurfingowej, obejrzeć pokazowe wyścigi starszych zawodników oraz spotkać reprezentantów Polski w żeglarstwie z Energa Sailing Team Poland. W sobotę na zakończenie dnia zaplanowano integracyjny grill dla uczestników imprezy.

Popularyzacja sportu i aktywności ruchowej jest dla nas bardzo ważna – mówi Maciej Ruwiński z Grupy Energa. Dlatego wspólnie z PZŻ stworzyliśmy program Energa Sailing, którego celem jest zachęcanie młodych ludzi do uprawiania żeglarstwa. Narodowy Dzień Sportu i Dni Otwarte PZŻ do dobra okazja aby dotrzeć z naszym programem do jego adresatów, szczególnie, że już wkrótce rozpocznie się rekrutacja do kolejnej edycji Energa Sailing – dodaje.

Co konkretnie będzie się działo podczas nadchodzącego weekendu? Szczegółowe opisy wydarzeń w ramach Dni Otwartych PZŻ i Energa Sailing w poszczególnych miastach znajdują się na stronach:

www.edu.energasailing.pl

www.pya.org.pl

www.narodowydziensportu.pl

***

Energa Sailing jest częścią Energa Sport - projektu Grupy Energa, adresowanego do dzieci i młodzieży szkolnej, związanego z programem społecznej odpowiedzialności biznesu Energa dla Ciebie. Jego celem jest popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz odkrywanie sportowych talentów poprzez cykl szkoleń i zawodów sportowych w dyscyplinach: koszykówka (Energa Basket Cup), lekkoatletyka (Energa Athletic Cup), i żeglarstwo (Energa Sailing). Grupa Energa to niezawodny i wiarygodny partner, świadomy znaczenia rozwoju młodych ludzi dla poprawy jakości życia społecznego i gospodarczego. Połączenie społecznej odpowiedzialności biznesu i promocji sportu stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnej rzeczywistości, w której praca, konsekwencja i rywalizacja w duchu fair play stanowią o sukcesie tak jednostek, jak i całych zbiorowości. Poprzez regularnie i konsekwentnie realizowane projekty o charakterze sportowym, idea ta dociera do coraz większych grup młodzieży. Energa Sport to energia na dobry start.

 

 

Ponad 100 dzieci w wieku 7-9 lat bierze udział w bezpłatnych zajęciach żeglarskich w ramach programu Energa Sailing Edukacja. Kolejna już, 3 edycja, realizowana jest na terenie 8 polskich miast. Szczecina nie mogło zabraknąć, jesteśmy przecież ważnym punktem na żeglarskiej mapie polski.

Rekrutacja do programu realizowana była dwutorowo. 50 dzieci została wybrana poprzez nabór indywidualny. Drugą grupą są klasy ze szkół podstawowych, które zgłosiły chęć udziału do projektu. W obu przypadkach kryterium wyboru był wiek i brak doświadczenia żeglarskiego. Zajęcia realizowane zostaną na terenie Centrum Żeglarskiego i obejmować będą ponad 600 godzin zajęć na lądzie i na wodzie. Szkołami wybranymi do programu są SP 65, SP 11 i SP 23.

 

Zajęcia na lądzie/ na początku i na koniec roku. Teoretyczne, w formie spotkań moderowanych, warsztatów oraz sprawnościowe w formie gier i zabaw terenowych, itp. – cykl spotkań edukacyjnych organizowanych dla każdego uczestnika raz w tygodniu, w miesiącach marzec - kwiecień oraz listopad - grudzień

Zajęcia na wodzie/ w sezonie żeglarskim. W formie nauki żeglarstwa na wodzie w miesiącach maj - czerwiec/lipiec oraz wrzesień - październik.

Program prowadzony jest według jednakowego dla wszystkich ośrodków standardu szkolenia. W trakcie spotkań dzieci, działając w grupach, będą wykonywać określone zadania, sprzyjające kształtowaniu pozytywnych postaw (zadania będą oceniane i punktowane). Uczniowie, którzy wykażą się największym zaangażowaniem   i umiejętnościami wezmą udział w 10-dniowej, letniej półkolonii żeglarskiej ENERGA Sailing Camp.

Celem programu jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży, jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu i osobistego rozwoju, oraz odkrywania własnych pasji – stąd decyzja Centrum Żeglarskiego o udziale w Energa Sailing Edukacja.